NASA Yeni Roketi Ekim Ayında Deneyecek

Yazan: 18 Ağustos 2009  
Kategori: Teknoloji

Yorum yapın

Bu Yazı 305 Kez Okundu

NasaNASA yeni nesil uzay taşıma sistemi Ares I-X roketinin montajını tamamladı.Roketin test uçuşunun Ekimde yapılması planlanıyor.

NASA’nın gelecekteki uzay seyahatlerinin kilit bir unsuru olan ve uzay mekiklerinin “emekliye ayrılmasından” sonra insanlı uzay uçuşlarında kullanılacak Orion kapsülünü fırlatmaya yarayacak Ares I roketinin insansız test versiyonunun montajı, Kennedy Uzay Merkezi’ndeki araç montaj binasında (VAB) tamamlandı.

NASA 99 metre yüksekliğindeki bu füzeye ait ilk görüntüleri yayımladı.Test uçuşunu 31 Ekimde yapmayı öngörüyorlar.2010’da uzay mekiklerini emekliye ayırmayı planlayan NASA’nın Ares-Orion sistemini en erken 2015’te tamamlaması bekleniyor.

Öte yandan NASA, 17.08.2009 tarihli yaptığı denemede, bir uzay aracının, Dünya’nın atmosferine girişinde yavaşlamak ve kendisini korumak için şişme ısı kalkanı kullanabileceğini gösterdi.

Şişme Atmosfere Giriş Aracı Deneyi dün sabah NASA’nın Virginia’daki Wallops Adası Uçuş Tesisi’nden fırlatılan küçük bir roketle yapıldı. Testte, kalkıştan birkaç dakika sonra mantar şeklinde, nitrojenle şişirilen ve çok katmanlı silikon kaplı endüstriyel kumaştan üretilen yaklaşık 3 metre çapında bir ısı kalkanı kullanıldı.

Bilim adamları, aslında bir dalgıç tüpünün büyütülmüşü olan ve esnek bir hava midyesi gibi olan sistemin hatasız çalıştığını belirttiler. Yaklaşık 70-75 km irtifada ve uçuşun 6. dakikası civarında yapılan gözlemde, deney aracı atmosfere girdiğinde şişme ısı kalkanında oluşan basınç azami noktasında 30 saniye süreyle ölçüldü.

Bu Yazıyı Paylaş :

Facebook Twitter Google Buzz Blogger Delicious Google Bookmarks Digg Myspace Yahoo StumbleUpon StumbleUpon Reddit StumbleUpon

Yorumlar