Photoshop İle Gif Yapımı (Resimli Anlatım)

Yazan: 05 Şubat 2009  
Kategori: Yazılım

Yorum yapın

Bu Yazı 8.122 Kez Okundu

Öncelikle Adobe Photoshop CS3 programını açıyoruz.

Çoğu kişi daha CS4 e geçmediği için ben burada CS3 sürümünü kullandım.Aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi Rectangle Tool’u kullanarak bir dikdörtgen çiziyoruz ve içini maviye boyuyoruz.Daha sonra Horizantal Type Tool’u kullanarak şekilde görüldüğü gibi yazımızı yazıyoruz.


Photoshop Gif Yapma
Daha sonra sağ altta bulunan yazdığımız yazımızın adını taşıyan Layer’a sağ tıklayıp Duplicate Layer diyerek kaç farklı resim olmasını istiyorsak o sayıda çoğaltıyoruz.Ben örneğimizde 3 adet kopya çıkardım.


Photoshop Gif Yapma
Daha sonra resimde görüldüğü gibi her Layer’i başındaki seçim işaretini bırakıp diğerlerinin seçimlerini kaldırıp o Layer içindeki resim üzerinde renk değişimini ya da isterseniz yazı değişimini yapabilirsiniz.


Photoshop Gif Yapma


Photoshop Gif Yapma
Daha sonra aşağıdaki resimdede görüldüğü gibi Animation sekmesinde,kaç adet Layer oluşturmuşsak ya da kaç farklı resim göstermek istiyorsak o kadar çoğaltıyoruz.


Photoshop Gif Yapma
Oluşturmuş olduğumuz her Animation öğesine tıklayıp sağ alttan o Animation öğesinde görünmesini istediğimiz Layer’i seçili bırakıp diğer Layerların seçili olmamasını sağlıyoruz.


Photoshop Gif Yapma
Yukarıdaki işlemleri her Animation öğesi için yaptıktan sonra kaydetme aşamasına geldik.Bu aşamada File => Save for Web & Devices linkine tıklıyoruz.Aşağıda resimde görüldüğü üzere sağdan Gif seçili olmasına dikkat ediyoruz.


Photoshop Gif Yapma
Ve işte sonuç.Hareketli resmimiz hazır.Çeşitli şekillerde istediğiniz türde Gif resimler yapabilirsiniz.


Photoshop Gif Yapma

Bu Yazıyı Paylaş :

Facebook Twitter Google Buzz Blogger Delicious Google Bookmarks Digg Myspace Yahoo StumbleUpon StumbleUpon Reddit StumbleUpon

Yorumlar

"Photoshop İle Gif Yapımı (Resimli Anlatım)" için 12 yorum

 1. gicits on 01 Mart 2010 04:01 ]

  nice sharing…

 2. ejangaw on 12 Mart 2010 15:37 ]

  thanks.

 3. samet on 15 Ağustos 2010 20:45 ]

  face koyuyorum hareketli olmuyo admin yardım ed

 4. Yusuf POLAT on 21 Ağustos 2010 14:25 ]

  Olmaması normal sanırım.Çünkü facebook resimleri yüklerken kendisi forward işlemi yapıyor.Hareketli özelliğini yitiriyor resim.

 5. selcuk on 13 Kasım 2010 12:59 ]

  usta ben karar verdim bu işleri öğrenmem gerektiğine bundan sonra seni takip edeceğim bu tip basite indirgenmiş anlatımları bekliyorum öğreteceklerin senin için aşırı basit olabilir unutma ben hiç bişi bilmiyorum 🙂 takipdeyim

 6. Yusuf POLAT on 14 Kasım 2010 00:41 ]

  Photoshop bilmek günümüzde olağan bir durum haline gelmeyi başladı. Öğrenmeyi istemekte haklısınız. Yeni anlatımları hazırlıyorum. Yayınladığımda sizi haberdar ederim.

 7. muhammed özne on 18 Temmuz 2011 17:53 ]

  güzel bir çalışma olmuş teşekkürler peki bu gif formatlı resimleri facebook a yükleyebiliyomuyuz

 8. muhammed özne on 18 Temmuz 2011 17:54 ]

  yukarda yorumu okudum facebookta hareketli olmuyomuş ama ben çok görüyorum hareketli resim onlar nasıl yapıyorr

 9. Yusuf POLAT on 18 Temmuz 2011 19:05 ]

  Öncelikle gif uzantılı resmi normal resim yükler gibi fotoğraflarınıza yüklüyorsunuz. Daha sonra resmi fotoğraflarınızda görüntülemek için açıyorsunuz ve resim üzerine sağ tıklayıp facebooktaki resim linkini kopyalıyorsunuz. Profilinize giriyorsunuz ve profil resmini değiştir butonuna bastığınızda bilgisayardan resim seçmek için açılan ekranda dosya seçmek yerine kutucuğa kopyaladığımız resim linkini yazıyoruz. Facebooktaki resmi, facebook profilimize eklemiş oluyoruz.

  Bu konu ile ilgili resimli anlatımı daha sonra ekleyeceğim.

 10. Batuhan on 09 Eylül 2011 05:53 ]

  Ben yapıyorum kaydedip masaüstüne çıkınca tek resim çıkıyo.neden söyler misiniz?

 11. Yusuf POLAT on 09 Eylül 2011 06:05 ]

  Yukarıdakileri aynen yapıyorsanız olması gerekiyor. Sanırım kaydederken .gif uzantısı yerine jpg yada png olarak kaydediyorsunuz ve bu yüzden görüntülerken tek resim olarak görünüyordur.

 12. YUSUF DURAK on 28 Eylül 2013 00:35 ]

  ya bence güzel değil burda begendiğim tek şey çok ayrıntıyla açıklayıcı anlatmışsın. ama yazıyı dikdörtgen için almadan yazsan çok daha güzel olacaktr. GİF’leri öyle yapmıyorlar. yazı sanki seçilmiş gibi duruyor.