SSK Ne zaman Emekli Olabilirim Sorgulama

Yazan: 30 Ocak 2013  
Kategori: Genel

Yorum yapın

Bu Yazı 955 Kez Okundu

Ülkemizde çalışan kişiler, devletin belirlemiş olduğu koşulları sağlaması durumunda emekli olma hakkı elde etmektedir. Ne zaman emekli olabilirim diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Çalışan her insan işverenleri tarafından zorunlu olarak sigortalı olarak çalıştırılmalıdır. Yasalarla güvence altına alınan bu haklar sayesinde işçiler her türlü sosyal güvenceden sigortalı olduğu sürece yararlanabilmektedir. İşçi ile işveren arasındaki bu işlemleri eskiden SSK yani Sosyal Sigortalar Kurumu yürütmekteydi. Şimdi ise yeni adıyla SGK bu işi yapmaktadır. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı kurumlarının kapatılması ve SGK’nın kurulmasıyla hepsi tek bir çatı altında toplanmış, süreç hızlanmış ve sorunsuz bir şekilde hizmet vermeye başlamıştır. Ülkemizde insanların en çok kullandığı hizmetlerden biriside SSK sorgulama hizmetidir.

Ülkemizde çalışan insanlar yine devletin belirlediği şartlar doğrultusunda emekli olmaktadır. Bunun için prim, yaş ve hizmet süreleri için gerekli olan koşulları sağlamaları ve emeklilik hakkını kazanmaları gerekmektedir. Emekli olabilmek için bu üç koşuluda sağlamak gerekmektedir. Herhangi birini sağlamayan çalışanlar emeklilik hakkını kazanamazlar.Emekli olarak rahatına bakmak ve kafa dinlemek isteyen, emekliliğe yaklaşmış kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi “ne zaman emekli olurum sorusudur“.

Genelde emekliliğine az kalanlar hesap kitap yaparak ne zaman emekli olacaklarını hesaplamaya çalışırlar. Bunun yerine daha kolay olan SGK’nın uygulamaya koyduğu emeklilik sorgulama sistemini kullanmazlar.

Yapmanız gereken tek şey sorgulama sistemi sayfasında yer alan kişisel bilgiler ve iş hayatı ile ilgili bilgileri doldurduktan sonra gönder butonuna basmaktır. Kesin bir değer üretmeyen bu hizmette istisna durumlar olabileceği için emeklilik zamanı hakkında bilgi edinme amaçlıdır. Resmi evrak niteliği taşımamaktadır.

Ne zaman emekli olabilirim sorusu hakkında faydalı olmasını umduğum bir yazı hazırlamış oldum. Gerekli olan adımları tamamlamanız halinde emeklilik tarihinizle ilgili tahmini bir tarih elde edebilirsiniz. Bu hizmetten haberi olmayanlar içinde bu yazıyı yazmayı uygun gördüm.Aşağıdaki linki kullanarak SGK Hizmet Sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Ne Zaman Emekli Olabilir sayfası için buraya tıklayın!

Bu Yazıyı Paylaş :

Facebook Twitter Google Buzz Blogger Delicious Google Bookmarks Digg Myspace Yahoo StumbleUpon StumbleUpon Reddit StumbleUpon

Yorumlar